Jak ocenić, czy to pchła, czy pluskwa? Poradnik

Jak ocenić, czy to pchła, czy pluskwa? Poradnik

„Inwazja” insektów na dom, mieszkanie, biuro czy magazyn to przykre, ale niestety stosunkowo często występujące doświadczenie. Jeśli podejrzewamy, że mamy z tym do czynienia, nie należy się załamywać, a od razu wziąć się do działania. Pierwsza kwestia, którą warto ustalić, dotyczy tego, z jakimi właściwie insektami mamy do czynienia. Wyjaśniamy, jak to rozpoznać!

Czym pluskwa różni się od pchły?

Pytanie, czy to pchła czy pluskwa zadomowiła się w naszym domu (lub innej nieruchomości), jest zasadne: jeśli ktoś wcześniej nie interesował się tą kwestią, może mu być trudno te dwa insekty odróżnić. Zwłaszcza, jeśli póki co ich nie widział, a jedynie na przykład odkrył na swoim ciele ugryzienia, które sugerowałyby, że ma w domu osobniki, których zdecydowanie tam nie zapraszał.

Jeśli chodzi o ugryzienia, to warto od razu wyjaśnić, że pluskwy i pchły mają w tym zakresie nieco inne nawyki. Pluskwy „odwiedzają” ludzi nocą i po pożywieniu się, od razu znikają, do czasu powrotu na kolejny posiłek. Możemy więc spodziewać się ugryzień (zwykle 2-3, w linii prostej) w takich miejscach na skórze, które odsłaniamy w czasie snu, np. na szyi. 

Pchły natomiast chętnie przebywają na człowieku przez cały dzień, atakując różne partie ciała, np. nogi lub ręce. W ich przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z dużą ilością małych śladów ugryzień zlokalizowanych blisko siebie.

Natomiast w sytuacji, gdy mamy takiego osobnika na oku (np. znaleźliśmy jego ciało), tak naprawdę ocenę, co to za insekt, możemy sprowadzić do jednej kwestii: rozmiaru. W obu przypadkach mamy do czynienia z insektami o niewielkim rozmiarze (kilka milimetrów długości), natomiast pchły są wyraźnie mniejsze, do tego stopnia, że trudno jest na gołe oko wyróżnić jakieś ich elementy charakterystyczny. Gdy insekt jest na tyle duży, że jesteśmy w stanie zauważyć np. jego czułki, prawdopodobnie będzie to pluskwa.

Jak sobie poradzić z pluskwami lub pchłami?

To, z jakimi dokładnie insektami mamy do czynienia, tak naprawdę ma znaczenie głównie dla osoby, która będzie je eliminowała. Znając gatunek, można dobrać właściwe metody i środki. Jednocześnie trzeba podkreślić, że usuwanie insektów to zadanie dla specjalistów — próby wyplenienia ich samodzielnie niemal na pewno spalą na panewce.

W praktyce więc, jeśli zacznie się odkrywać na swoim ciele ugryzienia insektów, bądź też martwe osobniki w różnych miejscach w domu, najlepiej po prostu od razu skonsultować się z ekspertem. Niezależnie od tego, czy są to pchły, pluskwy, czy coś jeszcze innego (np. karaluchy lub prusaki).

Zgłoszenie szkody rolniczej — wszystko co powinieneś wiedzieć!
Rynek kapitałowy — jego rodzaje i uczestnicy